1.2K Metal Film 1W Power Resistor 5%
by Royal Ohm
SKU 491662
MPN: PMR01TJ0122A50
Availability:
490 in stock
Original price
£0.11
-
Original price
£0.11
Original price
£0.11
£0.11
£0.11
-
£0.11
Current price
£0.11
1.2K resistance high stability 1W metal film resistors with 5% tolerance and epoxy coating suitable for industrial and consumer electronic applications.
Power rating: 1W Tolerance: 5% Body dimensions: 6.5 x 2.5mm (length x diameter) Lead dimensions: 25 x 0.54mm (length x diameter) Supplied on tape packaging
Specification
| Back Order Lead Time | 7 Days |
| Body Dimensions | 6.5 x 2.5mm (Length x Diameter) |
| Lead Diameter | 0.54mm |
| Maximum Operating Voltage | 350V |
| MOQ | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| Power Rating | 1W |
| Resistance | 1.2KΩ |
| Temperature Coefficient | 350ppm/°C |
| Termination | Axial |
| Tolerance | ±5% |