100k 3296 Variable Potentiometer Trimmer
SKU 133027
MPN: 133027
Availability:
360 in stock
Original price
£0.57
-
Original price
£0.57
Original price
£0.57
£0.60
£0.60
-
£0.60
Current price
£0.60
Top adjust 3/8" multi-turn cermet trimming potentiometer fully sealed in a robust construction suitable for PCB mounting.
100k resistance Top adjust Mounted horizontally or vertically 10% tolerance
Specification
| Back Order Lead Time | 30 Days |
| Maximum Voltage | 300V |
| Mounting Type | PCB |
| Operating Temperature | -55°C to +125°C |
| Pitch | 2.54mm |
| Power Rating | 0.5W |
| Resistance | 100KΩ |
| Termination Type | Pin |
| Tolerance | ±10% |