1545209 MEC 8 Contact 2 Pole Latching Switch Unimec
by MEC
SKU 489750
MPN: 1545209
Availability:
Out of stock
Sold out
Original price
£6.18
-
Original price
£6.18
Original price
£6.18
£6.49
£6.49
-
£6.49
Current price
£6.49
The 1545209 is a highly reliable switch with a unique 8 contact design with a latching function. The Unimec switches are known for their crisp, audible, tactile feel and feature a lifespan up to 10,000 cycles.
2 poles 8 contact functions Latching operation Sealed to IP54 Gold terminals Dimensions: 12.6 x 12.6 x 15.7mm (length x width x height)
Specification
| Actuation | Latching |
| Contact Material | Gold Plated |
| Contact Rating | 150mA 120V |
| Current Rating | 250mA |
| Height | 15.7mm |
| MOQ | 1 |
| Mounting Style | PCB |
| Number of Poles | 2 |
| Number of Positions | 2 |
| Operating Force | 2.5N |
| Operating Temperature | -40°C to +160°C |
| Pitch | 12.6 x 12.6mm |
| Terminal Type | Through Hole |
| Voltage Rating | 120V |