24V Automotive Relay 70A Bracket SPNO
SKU 482521
MPN: 482521
Availability:
19 in stock
Original price
£4.18
-
Original price
£4.18
Original price
£4.18
£4.39
£4.39
-
£4.39
Current price
£4.39
High power automotive relay featuring a 24V coil voltage and SPNO contacts. The relay features a mounting bracket and quick connect terminals allowing for easy installation.
Coil voltage: 24VDC Contact configuration: SPNO Maximum current: 70A 6.3mm and 9.5mm terminals
Specification
| Ambient Temperature | -40°C to +85°C |
| Back Order Lead Time | 5 Days |
| Coil Resistance | 320Ω |
| Coil Voltage | 24VDC |
| Contact Arrangement | SPNO |
| Maximum Continuous Voltage | 36VDC |
| Maximum Switching Current | 70A |
| Maximum Switching Voltage | 75VDC |
| Mounting Type | Plug In |
| Number of Contacts | 4 |
| Power Consumption | 1.8W |
| Terminal Type | Quick Connect |