3 Pole H Lighting Connector Distribution Block Splitter 16A 600V
by Degson
SKU 491925
MPN: DGBSC-DB01H2-03P-13-00Z(H)
Availability:
47 in stock
Original price
£4.02
-
Original price
£4.02
Original price
£4.02
£4.22
£4.22
-
£4.22
Current price
£4.22
3 pole H distribution connector featuring 3 female and 1 male connections. The splitter is rated to 16A and is suitable for lighting applications with repetitive grid systems requiring fast installation.
Specification
| Back Order Lead Time | 120 Days |
| Current Rating | 16A |
| MOQ | 1 |
| Mounting Type | Panel |
| Number of Ways | 3 |
| Operating Temperature | -40°C to +105°C |
| Protection Level | IP40 |
| Voltage Rating | 600V |
| Wire Range | 0.75mm² to 2.5mm² |