3-Way 2.54mm PCB Terminal Block 6A 150V
by Degson
SKU 488692
MPN: DG308-2.54-03P
Availability:
3720 in stock
Original price
£0.28
-
Original price
£0.28
Original price
£0.28
£0.29
£0.29
-
£0.29
Current price
£0.29
3 pole PCB terminal block by Degson, featuring a 2.54mm pitch and vertical orientation. The terminal blocks are rated up to 6A, suitable for a wide range of PCB through hole applications.
3 pole 2.54mm pitch Vertical orientation Material: PA66 Rating: 6A 150V PCB hole diameter: 1.2mm Height above PCB: 8.6mm Depth: 6.3mm Wire size: 26-18AWG
Specification
| Back Order Lead Time | 150 Days |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Current Rating | 6A |
| Housing Material | PA66 |
| MOQ | 1 |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Number of Ways | 3 |
| Operating Temperature | -40°C to +105°C |
| Pitch | 2.54mm |
| Termination Method | Screw |
| Voltage Rating | 150V |
| Wire Range | 26-18AWG |