3-Way 5.00mm PCB Terminal Block Green 24A 250V
by PTR HARTMANN
SKU 492479
MPN: AK350-5.0-V-B-GREEN
Availability:
100 in stock
Original price
£0.25
-
Original price
£0.25
Original price
£0.25
£0.25
-
£0.25
Current price
£0.25
3 pole PCB terminal block manufactured by PTR HARTMANN, featuring a 5mm pitch and parallel wire entry to the board. The terminal blocks are rated up to 24A, making them suitable for a wide range of PCB applications.
3 pole 5.00mm pitch Wire entry parallel to the board Printed "Pressure Trans" Material: PA66 Rating: 24A 250V Wire size: 22-14AWG
Specification
| Back Order Lead Time | 120 Days |
| Colour | Green |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Current Rating | 24A |
| Housing Material | PA66 |
| MOQ | 1 |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Number of Ways | 3 |
| Operating Temperature | -40°C to +105°C |
| Pitch | 5.00mm |
| Termination Method | Screw |
| Voltage Rating | 250VAC |
| Wire Range | 22-12AWG |