3 Way Double Decker Rising Clamp 3.81mm Terminal Block 15A
SKU 483369
MPN: 483369
Availability:
894 in stock
Original price
£0.66
-
Original price
£0.66
Original price
£0.66
£0.69
£0.69
-
£0.69
Current price
£0.69
3 pole PCB interlocking terminal block featuring 3.81mm pitch and 2 tiers.
Current rating: 15A Voltage rating: 300V Screw termination Wire range: 28-16AWG
Specification
| Back Order Lead Time | 30 Days |
| Colour | Green |
| Contact Material | Tin Plated Brass |
| Current Rating | 15A |
| Housing Material | PA66 |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Number of Ways | 2 |
| Operating Temperature | -40°C to +105°C |
| Pitch | 3.81mm |
| Termination Method | Screw |
| Voltage Rating | 300VAC |
| Wire Range | 16-28AWG |