5 Pin Waterproof W13 Female Socket Cable Connector IP68
SKU 490941
MPN: SE-W13A4-05
Availability:
95 in stock
Original price
£3.48
-
Original price
£3.48
Original price
£3.48
£3.65
£3.65
-
£3.65
Current price
£3.65
5 way female circular socket featuring IP68 protection rating and solder terminals. The connector features a compact design, suitable for applications requiring a waterproof rugged connector.
Outer cable diameter: 4-6.5mm Protection level: IP68 Rating: 5A 180V Solder termination Rated for 500 mating cycles Dimensions: 48 x 19.5mm (length x diameter)
Specification
| Back Order Lead Time | 30 Days |
| Contact Material | Gold Plated Brass |
| Current Rating | 5A |
| Gender | Female |
| Housing Material | PPO, PA66 |
| MOQ | 1 |
| Mounting Type | Cable |
| Number of Ways | 5 |
| Operating Temperature | -25°C to +80°C |
| Protection Level | IP68 |
| Termination Method | Solder |
| Thread Size | W13 |
| Voltage Rating | 180V |
| Wire Range | ≤18AWG |