5 Pin Waterproof W21 Male Socket Panel Mount Connector IP68
SKU 490972
MPN: SE-W21B2-05A
Availability:
Out of stock
Sold out
Original price
£2.89
-
Original price
£2.89
Original price
£2.89
£3.03
£3.03
-
£3.03
Current price
£3.03
5 way 21mm male circular socket featuring IP68 protection rating and solder terminals. The connector features a compact design, suitable for panel mount applications requiring a waterproof rugged connector.
Protection level: IP68 Rating: 30A 500V Panel cut-out: 21.0mm Solder termination Wire size: ≤ 11AWG Rated for 500 mating cycles Dimensions: 26.0 x 29.0mm (length x diameter)
Specification
| Back Order Lead Time | 30 Days |
| Contact Material | Gold Plated Brass |
| Current Rating | 30A |
| Gender | Male |
| Housing Material | PPO, PA66 |
| MOQ | 1 |
| Mounting Type | Panel |
| Number of Ways | 5 |
| Operating Temperature | -25°C to +80°C |
| Panel Cut Out | 21mm |
| Panel Thickness | 3mm Max |
| Protection Level | IP68 |
| Termination Method | Solder |
| Thread Size | W21 |
| Voltage Rating | 500V |
| Wire Range | ≤11AWG |