5-Way 10.00mm PCB Terminal Block Grey 20A 300V
by PTR HARTMANN
SKU 488210
MPN: AK100/5DS-10,0-V-GREY
Availability:
203 in stock
Original price
£0.88
-
Original price
£0.88
Original price
£0.88
£0.92
£0.92
-
£0.92
Current price
£0.92
5 pole PCB terminal block manufactured by PTR HARTMANN, featuring a 10mm pitch and parallel wire entry to the board. The terminal blocks are rated up to 20A, making them suitable for a wide range of PCB applications.
5 pole 10.00mm pitch Wire entry parallel to the board Material: PA66 Rating: 20A 300V Wire size: 22-12AWG
Specification
| Back Order Lead Time | 10 Days |
| Colour | Grey |
| Contact Material | Brass |
| Current Rating | 20A |
| Housing Material | PA66 |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Number of Ways | 5 |
| Operating Temperature | -40°C to +105°C |
| Pitch | 10.00mm |
| Termination Method | Screw |
| Voltage Rating | 300VAC |
| Wire Range | 22-12AWG |