5-Way 5.08mm PCB Terminal Block Green 15A 300V
by PTR HARTMANN
SKU 487724
MPN: AK350/05-5,0-V-GREEN
Availability:
370 in stock
Original price
£0.75
-
Original price
£0.75
Original price
£0.75
£0.79
£0.79
-
£0.79
Current price
£0.79
5 pole PCB terminal block manufactured by PTR HARTMANN, featuring a 5.08mm pitch and parallel wire entry to the board. The terminal blocks are rated up to 15A, making them suitable for a wide range of PCB applications.
5 pole 5.08mm pitch Wire entry parallel to the board Material: PA66 Rating: 15A 300V Wire size: 22-12AWG
Specification
| Back Order Lead Time | 10 Days |
| Colour | Green |
| Contact Material | Brass |
| Current Rating | 15A |
| Housing Material | PA66 |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Number of Ways | 5 |
| Operating Temperature | -40°C to +105°C |
| Pitch | 5.08mm |
| Termination Method | Screw |
| Voltage Rating | 300VAC |
| Wire Range | 22-12AWG |