5649MA APEM On-Off-On Miniature Toggle Switch 11.9mm Bushing DPDT
by APEM
SKU 489870
MPN: 5649MA
Availability:
8 in stock
Original price
£9.96
-
Original price
£9.96
Original price
£9.96
£10.46
£10.46
-
£10.46
Current price
£10.46
The 5649MA is a miniature toggle switch featuring On-Off-On DPDT contacts, from the APEM 5000 series of switches. The switches feature solder lug terminals and 11.9mm threaded bushing, making them suitable for a wide range of applications requiring a reliable switch in a compact package.
Solder lug terminals Contact rating: 4A 30VDC Panel cut-out: 12.5mm Silver contacts Dimensions: 37.1 x 12.0 x 13.2mm (height x depth x length) UL, CSA, CECC approved APEM 5000 series
Specification
| Actuation | Latching |
| Contact Configuration | DPDT |
| Contact Material | Silver |
| Contact Rating | 4A 30VDC |
| Current Rating | 4A |
| Electrical Life | 50,000 Cycles |
| Illuminated | No |
| MOQ | 1 |
| Mounting Style | Panel |
| Number of Poles | 2 |
| Number of Positions | 3 |
| Operating Temperature | -40°C to +85°C |
| Panel Cut Out | 12.5mm |
| Panel Thickness | 2.5mm |
| Product Series | 5000 |
| Switch Operation | On-Off-On |
| Terminal Type | Solder |
| Voltage Rating | 30VDC |