6-Way 3.81mm PCB Terminal Block Green 10A 300V
by PTR HARTMANN
SKU 487718
MPN: AKZ602/06-3.81-V-GREEN
Availability:
351 in stock
Original price
£0.61
-
Original price
£0.61
Original price
£0.61
£0.64
£0.64
-
£0.64
Current price
£0.64
6 pole PCB terminal block manufactured by PTR HARTMANN, featuring a 3.81mm pitch and parallel wire entry to the board. The terminal blocks are rated up to 10A, making them suitable for a wide range of PCB applications.
6 pole 3.81mm pitch Wire entry parallel to the board Material: PA66 Rating: 10A 300V Wire size: 30-16AWG
Specification
| Back Order Lead Time | 10 Days |
| Colour | Green |
| Contact Material | Brass |
| Current Rating | 10A |
| Housing Material | PA66 |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Number of Ways | 6 |
| Operating Temperature | -40°C to +105°C |
| Pitch | 3.81mm |
| Termination Method | Screw |
| Voltage Rating | 300VAC |
| Wire Range | 28-16AWG |