8 Way Barrier Terminal Block 25A 600V
SKU 491246
MPN: SE61073-8-25A
Availability:
54 in stock
Original price
£3.35
-
Original price
£3.35
Original price
£3.35
£3.52
£3.52
-
£3.52
Current price
£3.52
8 way screw to screw barrier terminal block manufactured from rugged PA66 featuring a clear protective cover. The terminal block is suitable for panel mount applications up to 25A.
12mm pitch Rating: 25A 600V Wire range: 0.5-2.5mm² Housing material: PA66 UL94V-0 Terminal material: tin plated brass Dimensions: 115.3 x 30.1 x 19.6mm (length x width x height)
Specification
| Back Order Lead Time | 120 Days |
| Colour | Black |
| Contact Material | Tin Plated Brass |
| Current Rating | 25A |
| Housing Material | PA66 |
| MOQ | 1 |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Number of Ways | 8 |
| Pitch | 12mm |
| Termination Method | Screw |
| Voltage Rating | 600V |
| Wire Range | 2.5mm² Max |