820r Carbon Film 1/8W Resistor 5% - Pack of 100
SKU 553970
MPN: 553970
Availability:
29 in stock
Original price
£1.31
-
Original price
£1.31
Original price
£1.31
£1.31
-
£1.31
Current price
£1.31
820r miniature 0.125W carbon film resistors featuring axial leads and high stability suitable for low power industrial and consumer electronics applications.
Power Rating: 0.125W Tolerance: 5% Body Dimensions: 3.5 x 1.7mm (Length x Diameter) Lead Diameter: 0.41mm Supplied on tape packaging Pack size: 100
Specification
| Back Order Lead Time | 45 Days |
| Body Dimensions | 3.5 x 1.7mm (Length x Diameter) |
| Lead Diameter | 0.41mm |
| Maximum Operating Voltage | 200V |
| Operating Temperature | -55°C to +125°C |
| Packaging | Cut Tape |
| Power Rating | 0.125W |
| Resistance | 820Ω |
| Temperature Coefficient | ±1000ppm/°C |
| Termination | Axial |
| Tolerance | ±5% |