AL6Q-P1PG Green 16mm 5VDC Square Pilot Light IP65 IDEC
by IDEC
SKU 936243
MPN: AL6Q-P1PG
Availability:
20 in stock
Original price
£15.40
-
Original price
£15.40
Original price
£15.40
£15.40
-
£15.40
Current price
£15.40
The AL6Q-P1PG is a green indicator light manufactured by IDEC, featuring 5V LED illumination and square body. The pilot light is designed for 16mm panel cut-outs and is suitable for use in a wide range of control panels.
Green LED Forward voltage: 5VDC Rated current: 5mA Panel cut-out: 16.2mm Protection rating: IP65 Solder terminals Dimensions: 39 x 18 x 18mm (height x length x width)
Specification
| Back Order Lead Time | 196 Days |
| Colour | Green |
| Forward Current | 5mA |
| Height | 39mm |
| Lamp Type | LED |
| Length | 18mm |
| Life Expectancy | 50,000 Hours |
| MOQ | 1 |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Operating Temperature | -25°C to +55°C |
| Panel Cut Out | 16mm |
| Panel Thickness | 0.5-6mm |
| Protection Level | IP65 |
| Voltage Rating | 5VDC |
| Width | 18mm |