AV9V12F1020840K Momentary 19mm Green 12V LED illuminated Vandal Push Button Switch IP67 APEM
by APEM
SKU 485989
MPN: AV9V12F1020840K
Availability:
8 in stock
Original price
£30.58
-
Original price
£30.58
Original price
£30.58
£50.03
£50.03
-
£50.03
Current price
£50.03
The AV9V12F1020840K is a security vandal resistant push button switch with green illuminated ring and momentary NO/NC contacts. The switch features a stainless steel bushing sealed to IP67, suitable for applications requiring a reliable and durable switch over a long lifespan.
Momentary NO/NC contacts Green illuminated ring LED 12V illumination voltage Flat actuator Long life 20cm flying leads Stainless steel brushing IP67 protection level Panel cut-out: 19.2mm Rating: 1A 30VDC Panel thickness: 1-6mm Dimensions: 25.9 x 22mm (length x diameter)
Specification
| Actuation | Momentary |
| Back Order Lead Time | 10 Days |
| Contact Configuration | SPDT |
| Contact Rating | 1A 30VDC |
| Current Rating | 1A |
| Electrical Life | 250,000 Cycles |
| Illuminated | No |
| Illumination Colour | Non Illuminated |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting Style | Panel |
| Number of Poles | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Operating Force | 5N |
| Operating Temperature | -30°C to +85°C |
| Panel Cut Out | 19.2mm |
| Panel Thickness | 1-6mm |
| Product Series | AV |
| Protection Level | IP67 |
| Terminal Type | Wires |
| Voltage Rating | 30VDC |