C14 IEC Switched Inlet Socket 10A
MPN: SE-AS-303-3
Specification
| Back Order Lead Time | 30 Days |
| Colour | Black |
| Contact Material | Nickel Plated Brass |
| Current Rating | 10A |
| Housing Material | PBT |
| Mounting Type | Panel |
| Operating Temperature | -45°C to +105°C |
| Panel Cut Out | 45.9 x 20.1mm |
| Termination Method | Quick Connect |
| Type | C14 |
| Voltage Rating | 250VAC |