CPB1210000NGSC APEM Green / Red 12VDC LED Off-On Capacitive Switch
by APEM
SKU 487563
MPN: CPB1210000NGSC
Availability:
10 in stock
Original price
£41.31
-
Original price
£41.31
Original price
£41.31
£43.37
£43.37
-
£43.37
Current price
£43.37
The CPB1210000NGSC is a capacitive switch with off-on function and 12VDC ring LED. The switch is ideal for repetitive applications due to its long lifespan and IK10 robustness.
Activated by the touch of a finger Latching function 50 million cycles IK10 impact resistance IP68 sealing Green / red 12V LED Rating: 200mA 24VDC Supply voltage: 12VDC Panel cut-out: 16.2mm Flying leads
Specification
| Actuation | Latching |
| Back Order Lead Time | 10 Days |
| Colour | Green / Red |
| Contact Rating | 0.2A 24VDC |
| Current Rating | 0.2A |
| Electrical Life | 50,000,000 Cycles |
| Illuminated | Yes |
| Illumination Colour | Green / Red |
| Illumination Voltage | 12VDC |
| Mounting Style | Panel |
| Number of Positions | 2 |
| Operating Temperature | -20°C to +65°C |
| Panel Cut Out | 16.2mm |
| Product Series | CP |
| Protection Level | IP68 |
| Switch Operation | Off-On |
| Terminal Type | Flying Leads |
| Voltage Rating | 24VDC |