Green LED On-Off Toggle Switch SPST 20A 12V
SKU 486939
MPN: 486939
Availability:
188 in stock
Original price
£1.40
-
Original price
£1.40
Original price
£1.40
£1.47
£1.47
-
£1.47
Current price
£1.47
SPST toggle switch with green LED indicator which illuminates when the switch is in the 'On' position. The switch is suitable for a wide variety of appliances, panel mounting and is commonly used for automotive applications.
On-Off Toggle Switch SPST Contacts 20A 12VDC 12mm Panel Cut Out Dimensions: 61 x 12 x 26.2mm (Height x Width x Length) Green LED Indicator LED requires 12VDC illumination 6.3mm Quick Connect Terminals
Specification
| Actuation | Latching |
| Back Order Lead Time | 45 Days |
| Colour | Green |
| Contact Configuration | SPST |
| Contact Rating | 20A 12VDC |
| Current Rating | 20A |
| Electrical Life | 10,000 Cycles |
| Illuminated | Yes |
| Illumination Colour | Green |
| Illumination Voltage | 12VDC |
| Mounting Style | Panel |
| Number of Poles | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Operating Temperature | -25°C to +85°C |
| Panel Cut Out | 12mm |
| Switch Operation | On-Off |
| Terminal Type | Quick Connect |
| Voltage Rating | 12VDC |