IPR3FAD1L0S APEM Red LED Round Momentary NO Prewired Push Button Switch SPST IP67
MPN: IPR3FAD1L0S
The IPR3FAD1L0S is an illuminated blue button momentary round push button switch with a 12mm bushing and compact package sealed to IP67. The switch features 500mm flying leads and SPST contacts, suitable for applications in harsh environments including automotive.
- Momentary operation
- Blue button
- Red LED
- LED forward voltage: 2.1V
- LED forward current: 20mA
- SPST-NO contacts
- 12mm bushing
- Sealed to IP67
- Panel cut-out: 13.6mm
- 500mm flying leads
- Gold plated silver contacts
- Rating: 5A 28VDC, 0.2A 48VDC, 0.5A 48VAC
- Panel thickness: 1.5-4mm
- Dimensions: 29.8 x 17.5mm (height x diameter)
Specification
| Actuation | Momentary |
| Colour | Red |
| Contact Configuration | SPST |
| Contact Material | Gold Plated Silver |
| Contact Rating | 5A 28VDC, 0.2A 48VDC, 0.5A 48VAC |
| Current Rating | 5A |
| Illuminated | Yes |
| Illumination Colour | Red |
| Illumination Voltage | 2.1V |
| Material | Zinc Diecast |
| MOQ | 1 |
| Mounting Style | Panel |
| Number of Poles | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Operating Force | 4N |
| Operating Temperature | -40°C to +85°C |
| Panel Cut Out | 13.6mm |
| Panel Thickness | 1.5-4mm |
| Product Series | IP |
| Protection Level | IP67 |
| Switch Operation | Off-(On) |
| Terminal Type | Flying Leads |
| Voltage Rating | 28VDC / 48VAC |