KR46CAKFFG On-On Auto Rocker Switch Yellow 12V illuminated DPDT IP68
by APEM
SKU 490047
MPN: KR46CAKFFG
Availability:
56 in stock
  • On-On DPDT contacts
  • Solder/Quick connect terminals
  • 12V Yellow illumination
  • IP68 Rated Protection
  • Silver contacts
  • Rating: 5A 24VDC
  • Panel cut-out: 36.8 x 21.08mm
  • Panel thickness: 0.8 to 4.6mm
  • Compatible with U2292 and U3152 connector
  • Specification
    Actuation Latching
    Contact Configuration DPDT
    Contact Material Silver
    Contact Rating 5A 24VDC
    Current Rating 5A
    Illuminated Yes
    Illumination Colour Yellow
    Illumination Voltage 12V
    MOQ 1
    Mounting Style Panel
    Number of Poles 2
    Number of Positions 2
    Operating Temperature -40°C to +85°C
    Panel Cut Out 36.8 x 21.08mm
    Panel Thickness 0.8mm to 4.6mm
    Protection Level IP68
    Switch Operation On-On
    Terminal Type Quick Connect
    Voltage Rating 24VDC