Latching 8.5x8.5mm PCB Push Button Switch DPDT 300mA 30VDC
by Canal
SKU 491865
MPN: BS-850L
Availability:
925 in stock
Original price
£0.44
-
Original price
£0.44
Original price
£0.44
£0.47
£0.47
-
£0.47
Current price
£0.47
Latching push button switch featuring DPDT contacts and housed in a square 8.5x8.5mm package. The switch features PCB terminals designed for through hole mounting and 300mA 30VDC rating. The 3x2mm actuator is compatible with a wide range of caps, making the switch popular for PCB assembly and replacement applications.
Latching function DPDT contacts Package: 8.5x8.5mm Rating: 0.3A 30VDC, 0.5A 16VDC Pin pitch: 2.5 x 5.4mm Actuator size: 3.0 x 2.0mm Operating force: 200gf Electrical life: 10,000 cycles
Specification
| Actuation | Latching |
| Back Order Lead Time | 120 Days |
| Contact Configuration | DPDT |
| Contact Rating | 0.5A 16VDC, 0.3A 30VDC |
| Current Rating | 0.5A |
| Electrical Life | 10,000 Cycles |
| Illuminated | No |
| Illumination Colour | Non Illuminated |
| MOQ | 1 |
| Mounting Style | PCB |
| Number of Poles | 2 |
| Number of Positions | 2 |
| Operating Force | 200gf |
| Operating Temperature | -25°C to +65°C |
| Pitch | 2.5 x 5.4mm |
| Switch Operation | On-On |
| Terminal Type | Solder |
| Voltage Rating | 30VDC |