Off-(On) Low Profile Foot Switch SPST
MPN: 482222
Specification
| Actuation | Momentary |
| Back Order Lead Time | 45 Days |
| Contact Configuration | SPST |
| Contact Rating | 6A 250VAC, 10A 125VAC |
| Current Rating | 10A @ 125VAC |
| Electrical Life | 50,000 Cycles |
| Illuminated | No |
| Illumination Colour | Non Illuminated |
| Mounting Style | Panel |
| Number of Positions | 2 |
| Operating Temperature | -25°C to +85°C |
| Panel Cut Out | 12mm |
| Switch Operation | Off-(On) |
| Terminal Type | Quick Connect |
| Voltage Rating | 250VAC |