Off-(On) Momentary Rectangle Push Button Switch SPST 6A R13-516A-02
by SCI
SKU 491433
MPN: R13-516A-02
Availability:
45 in stock
Original price
£1.32
-
Original price
£1.32
Original price
£1.32
£1.39
£1.39
-
£1.39
Current price
£1.39
The R13-516A-02 is a black rectangular push button switch featuring SPST normally open contacts and quick connect 4.8mm terminals. The switch requires a 19.2 x 13mm panel cut-out and features a 10A current rating, suitable for a wide range of applications.
Function: Off-(On) Contacts: SPST Rating: 10A 125VAC, 6A 250VAC Panel cut-out: 19.2 x 13mm Terminals: 4.8mm quick connect Dimensions: 25.0 x 21 x 15mm (height x length x width) SCI R13-516 series
Specification
| Actuation | Momentary |
| Back Order Lead Time | 150 Days |
| Colour | Black |
| Contact Configuration | SPST |
| Contact Rating | 10A 125VAC, 6A 250VAC |
| Current Rating | 10A |
| Electrical Life | 6,000 Cycles |
| Illuminated | No |
| Illumination Colour | Non Illuminated |
| MOQ | 1 |
| Mounting Style | Panel |
| Number of Poles | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Operating Temperature | -25°C to +70°C |
| Panel Cut Out | 19.2 x 13mm |
| Panel Thickness | 0.75-3mm |
| Switch Operation | Off-(On) |
| Terminal Type | Quick Connect |
| Voltage Rating | 250VAC |