On-Off Rotary Battery Isolator Switch M10 Studs 100A 12-24V
SKU 489052
MPN: SWI-289
Availability:
100 in stock
Original price
£10.68
-
Original price
£10.68
Original price
£10.68
£11.21
£11.21
-
£11.21
Current price
£11.21
Rotary battery isolator switch featuring On/Off operation and M10 stud terminals. The switch features a wing shaped handle and 100A 24V continuous rating. The switch is suitable for automotive and marine applications.
On-Off function M10 stud terminals Continuous rating: 100A 24V Cranking rating: 500A for 5 seconds Panel cut-out: 19mm Dimensions: 88.2 x 42.8mm (height x diameter)
Specification
| Back Order Lead Time | 120 Days |
| Continuous Rating | 100A 24VDC |
| Current Rating | 100A |
| MOQ | 1 |
| Mounting Style | Panel Mount |
| Number of Positions | 2 |
| Panel Cut Out | 19mm |
| Panel Thickness | 7mm Max |
| Switch Operation | Off-On |
| Terminal Type | M10 Studs |
| Voltage Rating | 24VDC |