On-On 3PDT Toggle Switch 250V AC 15A
SKU 481466
MPN: 481466
Availability:
281 in stock
Original price
£3.39
-
Original price
£3.39
Original price
£3.39
£3.56
£3.56
-
£3.56
Current price
£3.56
3PDT toggle switch with a On-On operation providing a reliable mechanism suitable for panel mounting applications.
Contact current: 15A Contact voltage: 250VAC 12mm panel cut-out 6.3mm quick-connect terminals Metal lever actuator Includes nameplate CCC, CE, TUV approved Dimensions: 61 x 32.5 x 28mm (Height x Length x Width)
Specification
| Actuation | Latching |
| Back Order Lead Time | 120 Days |
| Contact Configuration | 3PDT |
| Contact Rating | 15A 250VAC |
| Current Rating | 15A |
| Electrical Life | 100,000 Cycles |
| Illuminated | No |
| Mounting Style | Panel |
| Number of Poles | 3 |
| Number of Positions | 2 |
| Operating Temperature | -25°C to +80°C |
| Panel Cut Out | 12mm |
| Protection Level | IP40 |
| Switch Operation | On-On |
| Terminal Type | Quick Connect |
| Voltage Rating | 250VAC |