PBAR11F2000 APEM Latching 16mm Black Piezo Switch Prewired IP68 SPST
by APEM
SKU 487683
MPN: PBAR11F2000
Availability:
8 in stock
Original price
£36.15
-
Original price
£36.15
Original price
£36.15
£37.96
£37.96
-
£37.96
Current price
£37.96
The PBAR11F2000 is a 16mm latching piezo switch manufactured by APEM. The switch features a black anodized body and is terminated with flying leads. The switch is sealed to IP68 and features a very long life expectancy, making it suitable for a wide range of applications.
Body material: anodized Body colour: black Panel cut-out: 16mm Contacts: SPST-NO Protection rating: IP68, IP69K mounted on panel Rating: 200mA 24VAC/DC Terminals: flying leads Bushing: flat operator, 4.5mm height Diameter: 18mm
Specification
| Actuation | Latching |
| Back Order Lead Time | 10 Days |
| Contact Configuration | SPST |
| Contact Rating | 0.2A 24VAC/DC |
| Current Rating | 0.2A |
| Electrical Life | 50,000,000 Cycles |
| Illuminated | No |
| Illumination Colour | Non Illuminated |
| Material | Anodized |
| Mounting Style | Panel |
| Number of Positions | 2 |
| Operating Temperature | -40°C to +75°C |
| Panel Cut Out | 16mm |
| Product Series | PBA |
| Protection Level | IP68 |
| Switch Operation | On-Off |
| Terminal Type | Flying Leads |
| Voltage Rating | 24VAC/DC |