PBAR11FB000W2A APEM Red/Green illuminated Latching 16mm Piezo Switch Prewired IP68
by APEM
SKU 487747
MPN: PBAR11FB000W2A
Availability:
21 in stock
Original price
£61.99
-
Original price
£61.99
Original price
£61.99
£65.09
£65.09
-
£65.09
Current price
£65.09
The PBAR11FB000W2A is an illuminated 16mm latching piezo switch manufactured by APEM. The switch features a stainless steel body and is terminated with flying leads. The switch is sealed to IP68 and features a very long life expectancy, making it suitable for a wide range of applications.
Body material: stainless steel Body colour: silver LED colour: red/green illumination: ring, microcontroller driven Panel cut-out: 16mm Contacts: SPST-NO Protection rating: IP68, IP69K mounted on panel Rating: 200mA 24VAC/DC Terminals: flying leads Bushing: flat operator, 4.5mm height Diameter: 18mm
Specification
| Actuation | Latching |
| Back Order Lead Time | 10 Days |
| Colour | Red/Green |
| Contact Configuration | SPST |
| Contact Rating | 0.2A 24VAC/DC |
| Current Rating | 0.2A |
| Electrical Life | 50,000,000 Cycles |
| Illuminated | Yes |
| Illumination Colour | Red/Green |
| Illumination Voltage | Microcontroller |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting Style | Panel |
| Number of Positions | 2 |
| Operating Temperature | -40°C to +75°C |
| Panel Cut Out | 16mm |
| Product Series | PBA |
| Protection Level | IP68 |
| Switch Operation | On-Off |
| Terminal Type | Flying Leads |
| Voltage Rating | 24VAC/DC |