PBARZLF6000Y0S APEM Red LED Latching NO 22mm Piezo Switch Prewired IP68
by APEM
SKU 487558
MPN: PBARZLF6000YOS
Availability:
11 in stock
Original price
£46.35
-
Original price
£46.35
Original price
£46.35
£48.67
£48.67
-
£48.67
Current price
£48.67
The PBAR9AF6000A0S is an illuminated 19mm momentary piezo switch manufactured by APEM. The switch features a red anodized body and is terminated with flying leads. The switch is sealed to IP68 and features a very long life expectancy, making it suitable for a wide range of applications.
Body material: red anodized Body colour: red LED colour: red illumination: ring, 5VDC Panel cut-out: 19mm Contacts: SPST-NO Protection rating: IP68, IP69K mounted on panel Rating: 200mA 24VAC/DC Terminals: flying leads Bushing: flat operator, 3mm height Diameter: 22mm
Specification
| Actuation | Latching |
| Back Order Lead Time | 10 Days |
| Colour | Red |
| Contact Rating | 0.2A 24VAC/DC |
| Current Rating | 0.2A |
| Electrical Life | 50,000,000 Cycles |
| Illuminated | Yes |
| Illumination Colour | Red |
| Illumination Voltage | Microcontroller |
| Material | Anodized |
| Mounting Style | Panel |
| Number of Poles | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Operating Temperature | -40°C to +75°C |
| Panel Cut Out | 22mm |
| Product Series | PB |
| Protection Level | IP68 |
| Switch Operation | On-Off |
| Terminal Type | Flying Leads |
| Voltage Rating | 24VAC/DC |