PHAP5-30RA2J2T2N2 6.15mm Square Button 6mm x 6mm Right Angle Through Hole Tactile Switch 160g APEM
MPN: PHAP5-30RA2J2T2N2
Specification
| Actuation | Momentary |
| Back Order Lead Time | 10 Days |
| Contact Configuration | SPST |
| Contact Material | Silver Plated Phosphor Bronze |
| Contact Rating | 50mA 12VDC |
| Current Rating | 50mA |
| Height | 6.15mm |
| Material | Polyamide |
| MOQ | 5 |
| Mounting Style | PCB |
| Number of Poles | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Operating Force | 160g |
| Operating Temperature | -25°C to +70°C |
| Product Series | PHAP5-30 |
| Switch Operation | Off-(On) |
| Terminal Type | Through Hole |
| Voltage Rating | 12VDC |