R13-36A1-11 Prewired On-Off 12mm Toggle Switch SPST 6A
by SCI
SKU 491610
MPN: R13-36A1-11
Availability:
15 in stock
Original price
£2.54
-
Original price
£2.54
Original price
£2.54
£2.67
£2.67
-
£2.67
Current price
£2.67
The R13-36A1-11 is a SPST toggle switch featuring an On-Off function and tail leads. The switch features a 3A current rating and requires a 12mm panel cut-out, suitable for a wide range of panel mount applications.
Function: On-Off Contacts: SPST Panel cut-out: 12mm Panel thickness: 4.3mm max 15cm tail leads Rating: 3A 250VAC, 6A 12VDC
Specification
| Actuation | Latching |
| Back Order Lead Time | 150 Days |
| Contact Configuration | SPST |
| Contact Rating | 6A 12VDC |
| Current Rating | 6A |
| Illuminated | No |
| MOQ | 1 |
| Mounting Style | Panel |
| Number of Poles | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Panel Cut Out | 12.2mm |
| Panel Thickness | 2mm Max |
| Switch Operation | On-Off |
| Terminal Type | Flying Leads |
| Voltage Rating | 12VDC |