Red 10mm LED Water Clear 2200mcd 20°
by Luckylight
SKU 491939
MPN: 1003VC2R-2BC
Availability:
4190 in stock
Original price
£0.14
-
Original price
£0.14
Original price
£0.14
£0.15
£0.15
-
£0.15
Current price
£0.15
Red 10mm LED featuring a water clear package with 2.54mm pitch leads and 2200mcd luminous intensity. Suitable for applications including indication, backlighting and illumination.
Luminous intensity: 2200mcd Wavelength: 624nm Viewing angle: 20° Forward voltage: 2.0V Forward current: 25mA Suitable for through-hole mounting Cathode identified as the shorter lead 2.54mm lead pitch Water clear lens Excellent weather resistance Long lifespan
Specification
| Back Order Lead Time | 60 Days |
| Colour | Red |
| Diameter | 10mm |
| Forward Current | 25mA |
| Forward Voltage | 2.0V |
| Lens Colour | Clear |
| Lens Shape | Round |
| Luminous Intensity | 2200mcd |
| Mode | Constant |
| MOQ | 1 |
| Mounting Style | Through Hole |
| Number of Pins | 2 |
| Operating Temperature | -40°C to 80°C |
| Package | 10mm |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 60mW |
| Viewing Angle | 20° |
| Wavelength | 624nm |