Red 3W High Power LED 70lm 135°
by Luckylight
SKU 484870
MPN: HP70MVG
Availability:
445 in stock
Original price
£0.68
-
Original price
£0.68
Original price
£0.68
£0.71
£0.71
-
£0.71
Current price
£0.71
Red high power 3W LEDs featuring a high luminous flux and excellent energy efficiency. The LEDs feature a low profile design with a small package suitable for a range of applications including backlighting, illumination and indication.
Luminous flux: 70lm Wavelength: 624nm Viewing angle: 135° Forward voltage: 2.2V Forward current: 700mA Water clear lens Excellent weather resistance Long lifespan
Specification
| Back Order Lead Time | 40 Days |
| Colour | Red |
| Forward Current | 700mA |
| Forward Voltage | 2.2V |
| Lens Colour | Clear |
| Lens Shape | Dome |
| Luminous Flux | 70lm |
| Mounting Style | Surface Mount |
| Number of Pins | 2 |
| Operating Temperature | -40°C to +85°C |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 2.1W |
| Power Rating | 3W |
| Viewing Angle | 135° |
| Wavelength | 624nm |