Red LED 12V 20mm Round Rocker Switch SPST 20A R13-112L-02
by SCI
SKU 491480
MPN: R13-112L-02-BBCR-L1
Availability:
20 in stock
Original price
£1.82
-
Original price
£1.82
Original price
£1.82
£1.92
£1.92
-
£1.92
Current price
£1.92
Red illuminated circular rocker switch featuring a 12V LED illumination and SPST contacts. The switch requires a 20mm panel cut-out and features 4.8mm quick connect terminals. The switch is suitable for a wide range of DC applications including automotive.
Red LED illumination voltage: 12VDC Function: On-Off Contacts: SPST Panel cut-out: 20.2mm Panel thickness: 0.7-3mm Terminals: 4.8mm quick connect Rating: 20A 14VDC Dimensions: 28.3 x 23mm (height x diameter)
Specification
| Actuation | Latching |
| Back Order Lead Time | 150 |
| Colour | Red |
| Contact Configuration | SPST |
| Contact Rating | 20A 14VDC |
| Current Rating | 20A |
| Illuminated | Yes |
| Illumination Colour | Red |
| Illumination Voltage | 12VDC |
| MOQ | 1 |
| Mounting Style | Panel |
| Number of Poles | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Operating Temperature | -20°C to +85°C |
| Panel Cut Out | 20.2mm |
| Panel Thickness | 0.7-3mm |
| Switch Operation | On-Off |
| Terminal Type | Quick Connect |
| Voltage Rating | 14VDC |