Red Momentary 12mm Metal Round Push Button Switch NO/NC
MPN: HBGQ12B-11/K/J/T/R
Specification
| Actuation | Momentary |
| Back Order Lead Time | 45 Days |
| Colour | Red |
| Contact Configuration | NO/NC |
| Contact Rating | 0.1A 12VDC |
| Current Rating | 0.1A |
| Electrical Life | 10,000 Cycles |
| Illuminated | No |
| Material | Aluminium Alloy |
| MOQ | 1 |
| Mounting Style | Panel |
| Number of Poles | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Operating Temperature | -25°C to +65°C |
| Panel Cut Out | 12mm |
| Panel Thickness | 4mm Max |
| Protection Level | IP40 |
| Switch Operation | On-(On) |
| Terminal Type | Solder |
| Voltage Rating | 12VDC |