Roller Lever Z Series Limit Switch SPDT 15A 250VAC
SKU 480404
MPN: 480404
Availability:
122 in stock
Original price
£4.15
-
Original price
£4.15
Original price
£4.15
£4.36
£4.36
-
£4.36
Current price
£4.36
Z series heavy duty microswitch featuring a roller lever actuator and SPDT contacts. The switch is connected using the screw terminals and is suitable for a wide range of applications requiring a reliable microswitch.
Roller lever actuator Rating: 15A 250VAC NO / NC contacts Screw terminals 1,000,000 operation life Operating force: 120g Release force: 25g
Specification
| Back Order Lead Time | 120 Days |
| Contact Configuration | SPDT |
| Contact Rating | 15A 250VAC |
| Current Rating | 15A |
| Electrical Life | 100,000 Cycles |
| Number of Positions | 2 |
| Operating Force | 120g |
| Operating Temperature | -25°C to +80°C |
| Protection Level | IP40 |
| Release Force | 25g |
| Terminal Type | Screw |
| Voltage Rating | 250VAC |