SWW239CD-7 APEM On-Off-On Washable PCB Miniature Toggle Switch SPDT 0.4A 20V
by APEM
SKU 487460
MPN: SWW239CD7
Availability:
284 in stock
Original price
£3.96
-
Original price
£3.96
Original price
£3.96
£4.15
£4.15
-
£4.15
Current price
£4.15
The SWW239CD-7 is a washable miniature toggle switch manufactured by APEM. Featuring SPDT contacts and front/rear sealing, suitable for PCB mounting applications.
Short lever SPDT contacts On-Off-On function Right angle terminals Vertical mounting Gold plated brass terminals Washable Compatible with wave soldering Rating: 0.4A 20VAC/DC Terminal pitch: 4.7mm
Specification
| Actuation | Latching |
| Back Order Lead Time | 10 Days |
| Contact Configuration | SPDT |
| Contact Material | Gold Plated Brass |
| Contact Rating | 0.4A 20VAC/DC |
| Current Rating | 0.4A |
| Electrical Life | 50,000 Cycles |
| Illuminated | No |
| Mounting Style | PCB |
| Number of Poles | 1 |
| Number of Positions | 3 |
| Operating Temperature | -20°C to +85°C |
| Pitch | 4.7mm |
| Product Series | S |
| Switch Operation | On-Off-On |
| Terminal Type | Through Hole |
| Voltage Rating | 20VAC/DC |