TA-01A-A On-Off Prewired 12mm Toggle Switch SPST 3A 250VAC
by Canal
SKU 491633
MPN: TA-01A-A
Availability:
6 in stock
Original price
£2.38
-
Original price
£2.38
Original price
£2.38
£2.49
£2.49
-
£2.49
Current price
£2.49
The TA-01A-A is a SPST toggle switch featuring an On-Off function and tail leads. The switch features a 3A current rating and requires a 12mm panel cut-out, suitable for a wide range of panel mount applications.
Function: On-Off Contacts: SPST Panel cut-out: 12mm 155mm 18AWG tail leads Rating: 3A 250VAC
Specification
| Actuation | Latching |
| Back Order Lead Time | 150 Days |
| Contact Configuration | SPST |
| Contact Rating | 3A 250VAC |
| Current Rating | 3A |
| Illuminated | No |
| MOQ | 1 |
| Mounting Style | Panel |
| Number of Poles | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Panel Cut Out | 12mm |
| Switch Operation | On-Off |
| Terminal Type | Flying Leads |
| Voltage Rating | 250VAC |