White Off-(On) Momentary Square Push Button Switch 12mm SPST
by Canal
SKU 482708
MPN: PBS-12B-W White
Availability:
284 in stock
Original price
£0.82
-
Original price
£0.82
Original price
£0.82
£0.86
£0.86
-
£0.86
Current price
£0.86
Non-latching push button switch featuring a white square actuator and SPST contacts.
Panel cut-out: 12mm Button size: 11 x 11mm Rating: 1A 250VAC Solder lug terminals Off-(On) momentary operation Dimensions: 38.4 x 15.5mm (Height x Width)
Specification
| Actuation | Momentary |
| Back Order Lead Time | 45 Days |
| Colour | White |
| Contact Configuration | SPST |
| Contact Rating | 1A 250VAC |
| Current Rating | 1A |
| Electrical Life | 5000 Cycles |
| Illuminated | No |
| Illumination Colour | Non Illuminated |
| Mounting Style | Panel |
| Number of Positions | 2 |
| Panel Cut Out | 12mm |
| Switch Operation | Off-(On) |
| Terminal Type | Solder |
| Voltage Rating | 250VAC |