Yellow 5mm Diffused Round LED 60° 150mcd
SKU 486646
MPN: 486646
Availability:
1659 in stock
Original price
£0.18
-
Original price
£0.18
Original price
£0.18
£0.19
£0.19
-
£0.19
Current price
£0.19
Yellow 5mm round through hole LED housed in a diffused package. The LEDs feature a low power consumption and are suitable for a wide range of applications including backlighting, indication, illumination, toys etc.
5mm package Wavelength: 590nm Forward voltage: 1.9-2.1V Forward current: 15-18mA Luminous intensity: 150mcd Viewing angle: 60° 2.54mm lead pitch
Specification
| Back Order Lead Time | 5 Days |
| Colour | Yellow |
| Diameter | 5mm |
| Forward Current | 18mA |
| Forward Voltage | 1.9-2.1V |
| Lens Colour | Yellow |
| Lens Shape | Round |
| Luminous Intensity | 150mcd |
| Mode | Constant |
| MOQ | 5 |
| Mounting Style | Through Hole |
| Number of Pins | 2 |
| Operating Temperature | -25°C to 85°C |
| Package | 5mm |
| Packaging | Bulk |
| Viewing Angle | 60° |
| Wavelength | 590nm |